تهیه رادیوگرافی در کودکان

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اطلاعات رادیولوژی
  4. chevron_right
  5. تهیه رادیوگرافی در کودکان
Radiography in children

تهیه رادیوگرافی در کودکان

کودکان دارای تعداد ۲۰ دندان شیری در دهان و ۳۲ جوانه دندان دایمی به صورت نهفته در استخوان فک می باشند. در اغلب موارد اولین مراجعه کودک به مطب رادیولوژی زمانیست که از درد دندان رنج میبرد. تهیه رادیوگرافی پانورامیک اغلب باید حتی در صورت نبودن درد دندان به عنوان یک تصویر غربالگری جهت بررسی دندان ها و به ویژه تعداد آنها انجام شود.

سنین بین ۴-۳ سالگی زمان مناسبی جهت تهیه اولین رادیوگرافی کامل فکی در کودکان می باشد. پوشاندن روپوش سربی و انتخاب حداقل میزان تابش اشعه ایکس در کودکان الزامیست. رادیوگرافی تمام فک در بررسی وجود و میزان گسترش پوسیدگی، بررسی وجود و تعداد جوانه دندان های دایمی در فکین و نیز تشخیص احتمال وجود ضایعات و تومور های استخوانی حائز اهمیت است.

در بررسی تعداد جوانه های دندان های دایمی چنانچه جوانه ای در فک نباشد، می تواند در طرح درمان دندانپزشک موثر باشد. گاهی در صورت نبود جوانه دندان دایمی در زیر دندان شیری به ویژه در نواحی خلفی فکین، سعی بر آن است که دندان شیری تا حد ممکن برای بیمار حفظ شود.

تظاهرات بالینی بسیاری از کیست ها و  تومورهای فکی در کودکان میتواند علایم شبیه به درد دندان ایجاد کند که در صورت عدم تهیه تصاویر رادیوگرافی، ممکن است بیمار را به سمت مصرف داروهای مسکن سوق دهد. تشخیص به موقع می تواند در ارجاع سریع بیمار و  دریافت درمان مناسب بسیار مفید باشد.

نوشتهٔ پیشین
باید و نباید های استفاده از محافظ تیروئید در دندانپزشکی
نوشتهٔ بعدی
تهیه رادیوگرافی در خانم های باردار

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button