تهیه رادیوگرافی در خانم های باردار

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مقالات و اخبار رادیولوژِی
  4. chevron_right
  5. تهیه رادیوگرافی در خانم های باردار
رادیوگرافی در خانم های باردار

تهیه رادیوگرافی در خانم های باردار

با توجه به اینکه در طول دوره بارداری هورمون های بدن مادران دچار تغییر می شوند، این روند می تواند بر روی وضعیت لثه و دندان ها موثر باشد.در خانم هایی که تصمیم به بارداری دارند، پیشنهاد می شود که قبل از اقدام برای حاملگی، به دندانپزشک مراجعه کرده تا در صورت نیاز با تهیه رادیوگرافی های دندانی، دندان های پوسیده مشخص و درمان دندانپزشکی انجام شود.

انجام درمان های دندانپزشکی در موارد اورژانس در خانم های باردار امکان پذیر است اما ترجیحا بهتر است این اقدامات در سه ماهه اول بارداری و به ویژه در سه هفته اول انجام نشود.

چنانچه در طول بارداری بیمار به ناچار مجبور به تهیه رادیوگرافی دندانی شود،  این اقدام باید ترجیحا در سه ماهه دوم و سوم بارداری انجام شود. در تهیه رادیوگرافی دندانی در طول حاملگی لازم است حتما از پیشبند سربی کامل و گردنبد تیروئید استفاده شده و رادیولوژست با تنظیم دستگاه بر شرایط خاص تابش، مقدار اشعه ایکس دریافتی مادر را به حداقل ممکن میرساند.

با توجه به اینکه سیستم عصبی جنین در سه هفته اول بارداری شکل میگیرد و در این مدت سلول های جنین  بیشترین حساسیت را به اشعه ایکس دارد، لذا لازم است خانم هایی که قصد بارداری دارند، رادیولوژیست خود را در جریان قرار دهند تا در صورت نامنظم شدن زمان عادت ماهیانه و شک به حاملگی اقدامات جهت تهیه رادیوگرافی به تاخیر بیفتد.

نوشتهٔ پیشین
تهیه رادیوگرافی در کودکان
نوشتهٔ بعدی
متخصص رادیولوژی دهان، فک و صورت کیست؟

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button