باید و نباید های استفاده از محافظ تیروئید در دندانپزشکی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اطلاعات رادیولوژی
  4. chevron_right
  5. باید و نباید های استفاده از محافظ تیروئید در دندانپزشکی

باید و نباید های استفاده از محافظ تیروئید در دندانپزشکی

تیروئید یک غده شبیه بال پروانه است در جلو و طرفین گلوقرار دارد که هورمون هایی جهت تنظیم سوخت و ساز بدن ترشح میکند. معاینات رادیوگرافیک  در دندانپزشکی کم ترین میزان اشعه ایکس را در بین روش های  تصویربرداری بدن به خود اختصاص می دهند.غده تیروتید در حین تهیه رادیوگرافی دندانی تحت تابش اشعه ایکس قرار میگیرد و از آنجا که  این غده به خصوص در کودکان به اشعه حساس است، لذا استفاده از محافظ تیروئید در حین تهیه رادیوگرافی های داخل دهانی(عکس های کوچک) قویا توصیه می شود.

مطالعات علمی نشان داده اند که با توجه به میزان پایین اشعه ایکس در رادیوگرافی دندانی، تصویربرداری دندانی در بیماران با پرکاری یا کم کاری غده تیروئید منع کاربرد ندارد.

در تهیه رادیوگرافی پانورامیک(عکس های بزرگ خارج دهانی) امکان بستن محافظ تیروئید وجود ندارد، زیرا دستگاه دور سر بیمار چرخش داشته و در صورت بستن محافظ، اشعه ایکس تماما توسط آن جذب شده و تصویر دندان ها مخدوش خواهد شد. لذا در صورت مراجعه به رادیولوژی جهت انجام معاینات روتین تصویر برداری، چنانچه رادیوگرافی شما از نوع پانورامیک است از تکنسین و متخصص رادیولوژی درخواست و اصرار به بستن محافظ تیروئید نداشته باشید.

 

نوشتهٔ پیشین
انواع رادیوگرافی های دندانی چیست و کاربردهای آن کدام است؟
نوشتهٔ بعدی
تهیه رادیوگرافی در کودکان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • کسایی ک ندول تیروئید دارن عکسبرداری دندان بدون شیلد تیروئید به شدت واسشون آسیب زاست و منجر به کانسر تیروئید میشه حتی یه پایان نامه دانشکده علوم پزشکی اصفهان با همین موضوع کار شده و ارتباط رو نشون داده و یک کنفرانس پزشکی هم با همین موضوع اخیرا در اصفهان برگزار شده و در اون عنوان شده ک باید حتما گردن حفاظ داشته باشه متاسفانه همه فکر میکنن درد مال همسایه ست تا وقتی که خودشون مبتلا بشن به بیماری…

    پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button