متخصص رادیولوژی دهان، فک و صورت کیست؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مقالات و اخبار رادیولوژِی
  4. chevron_right
  5. متخصص رادیولوژی دهان، فک و صورت کیست؟

با پیشرفت تکنولوژی و افزایش دانش بشری، شاخه های مختلف پزشکی و دندانپزشکی به زیر شاخه های تخصصی تقسیم شده اند که در جهت تشخیص مناسب تر و طرح درمان دقیق تر بسیار کمک کننده می باشد.

در رشته دندانپزشکی نیز جهت ارائه خدمات بهینه شاخه های تخصصی چون ترمیمی، عصب کشی، جراحی، … و رادیولوژی وجود دارد.

متخصص رادیولوژی دهان، فک و صورت، ابتدا به مدت شش سال دوره عمومی دندانپزشکی را سپری کرده و به عنوان دندانپزشک عمومی فارغ التحصیل می شود. سپس با شرکت در آزمون تخصصی، در صورت پذیرش در تخصص رادیولوژی، به مدت سه سال دوره تخصصی ناحیه سر و گردن را با آشنایی کامل با استخوان ها، انواع بیماری ها و علایم آنها و نحوه تهیه رادیوگرافی در بیماران مختلف به پایان می رساند.

با توجه به اینکه متخصص رادیولوژی دندانی ابتدا دوره دندانپزشکی عمومی را گذرانده است ، بنابراین آشنایی ایشان با فضای دهان و بیماری های مختلف دندانی در تهیه رادیوگرافی بهتر و کاربردی تر کمک کننده است. از طرفی همکاری دو طرفه دندانپزشک با متخصص رادیولوژی دندانی در به دست آوردن بهترین تفسیر و ارائه طرح درمان کارآمدتر، بسیار حائز اهمیت می باشد.

از آنجا که تعداد قابل توجهی از بیماری ها، کیست ها، تومور های خوشخیم و بدخیم ممکن است اولین علائم خود را در استخوان فکین نشان دهند بنابراین بررسی حرفه ای و موشکافانه تصاویر دندانی و فکی توسط متخصص رادیولوژی که با علایم و تظاهرات و نمای آن آشنا می باشد، میتواند در پیشگیری و ارجاع به موقع بیماران بسیار کمک کننده باشد. این مهم به ویژه در بیماران اطفال که تظاهرات بدخیمی های خونی خیلی سریع پیشرفت میکند، بسیار سرنوشت ساز می باشد.

خوشبختانه در استان اصفهان تعداد متخصصین رادیولوژی دهان، فک و صورت و توزیع مناسب آنها در سطح استان به گونه ایست که امکان بهره مندی بیماران عزیز از خدمات تخصصی فراهم شده است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button